elektroinstalace v bytě

Pod pojmem elektroinstalace si většina z nás představí nekonečnou spleť kabelů, součástek i úmorné vysekávání do panelů a jiné nepříjemnosti. Dnes se s touto záležitostí spojují i příjemnější zážitky a dokonce víme, že zítra mohou být ještě příjemnější. Klidně se o tom můžeme nechat přesvědčit i následujícími řádky.

Při rekonstrukci bytu se nevyhnete otázce, co s elektroinstalací. Mezi nejčastější problémy starších elektroinstalací patří nedostatek zásuvek, díky tomu je byt plný spleti prodlužovacích kabelů. Zásuvkové okruhy jsou často poddimenzované a nejsou už schopné zvládnout nové zátěže, jističe či pojistky vypadávají, hoří instalace. Světelná instalace sice funguje, ale vypínače jsou často staré a špatně fungují, izolace vodičů nad světly se rozpadává. Tyto nejzávažnější poruchy stačí na to, abyste se vážně zamysleli nad celkovou rekonstrukcí.

/images/elektrinstalace-rd.jpgPro správnou funkci bytu, a to platí i pro elektroinstalaci, musíme mít především dobrý návrh. Pro elektroinstalaci je zapotřebí mít projekt, a to proto, že bez něj by revizní technik nemohl udělat revizi, vystavit revizní zprávu a elektrárny by vám zase nepřipojily elektroměr.

Při přípravě rekonstrukce bytu byste si měli nechat udělat architektonický návrh, v kterém budete mít navržené rozmístění zabudovaných zařízení, nábytku a spotřebičů. Každé zařízení i spotřebič potřebují pro svou funkci příslušná média, dokonce i nábytek někdy potřebuje zdroj elektrické energie – například osvětlené vitríny, chladicí bar zabudovaný v nábytku a podobně. Pro správný návrh elektroinstalace je potřebné projektantovi říci, kde a jaké spotřebiče v domácnosti budete užívat.

Elektroinstalace je součástí každého domu a bytu. Dnes už vnímáme jako samozřejmost, že v domě můžeme rozsvítit světlo, zapnout televizi nebo vařit jídlo na varné desce. To všechno zabezpečují elektroinstalace, spínače a zásuvky.

Jak tedy začít? Elektroinstalaci je možné rozdělit zhruba do několika částí – vedení, rozvaděče, domovní spínače, zásuvky a podobně. Práce na elektrických instalacích a zařízeních může vykonávat jen odborně způsobilá osoba s potřebnou kvalifikací. Jediná oblast, do které může investor – laik- zasáhnout, je výběr stupně komfortu, výběr designu a návrh rozmístění přístrojů a zásuvek. Proto se této oblasti budeme věnovat podrobněji.

Na bezdotykové spínání světla v hygienických místnostech a na místech, kde se obtížně hledá spínač, se využívají snímače pohybu. Snímače reagují na neviditelné infračervené záření, které produkuje lidské tělo. Exteriérové snímače pohybu se po zaregistrování tepelného záření automaticky zapnou. Ve tmě usnadní orientaci okolo domu a zároveň upozorní na nevítaného návštěvníka. V nabídce firem s elektroinstalačním materiálem naleznete snímače s různým úhlem snímání a s nastavitelnými parametry.

Opomenout ovšem nelze ani jednopólový spínač, který slouží k zapnutí či vypnutí jednoho světla, případně skupiny světel zapojených paralelně. Sériový přepínač má ovládání rozdělené na dvě části. Pomocí něho je možné zapínat dvě světla z jednoho místa nezávisle na sobě. Variant existuje více.

Součástí domů v našich zeměpisných šířkách jsou i předokenní rolety a interiérové žaluzie. Na jejich ovládání se navrhují jednoduché mechanické nebo složitější elektronické spínače, které jsou programovatelné. Náročnější uživatelé přivítají možnost bezdrátového řízení činnosti žaluzií s použitím rádiového signálu. Centrální ovládání žaluzií, markýz a rolet může spolupracovat i s dalšími přístroji, například se snímačem rozbití skla, které po rozbití skla dá pokyn na spuštění žaluzií a podobně.

V nabídce moderního elektroinstalačního zařízení najdete i regulátor teploty, který porovnává požadovanou nastavenou teplotu s reálnou teplotou v místnosti a díky spínacímu prvku odevzdává signál zařízení na topení. Tím nedochází k přetápění a tedy ani k zvýšení spotřebě energie. Dokonalejší ochranu před úrazem elektrickým proudem představují tzv. bezpečnostní zásuvky. Jakmile zabudovaný proudový chránič zjistí, že z obvodu uniká proud, který by mohl být nebezpečný, napojení se okamžitě vypne přímo v zásuvce. Použití těchto zásuvek je vhodné hlavně v kuchyni, koupelně, dětském pokoji, garáži, dílně či na terase. Přes proudový chránič by měly být k síti připojené spotřebiče jako jsou pračka, myčka a drtič odpadů.

/ksElektro/images/elektro3.jpgZávěrem je nutné zdůraznit, že elektroinstalační práce jsou složitou a náročnou tematikou a je zapotřebí je opravdu svěřit odborníkům. Věříme, že kvalitně zhotovená elektroinstalace vám zpříjemní bydlení. Vaše domácí spotřebiče budou dobře fungovat, pokud dostanou napětí, které nebude kolísat vlivem poruch či poddimenzováním rozvodů.